Siit leiad kasulikke materjale erinevatel teemadel, alustades lemmikloomade käitumisest – miks koer haugub üksi kodus olles? miks kass kraabib mööblit? ning lõpetades veterinaarsete protseduuride vajalikkusega – kas ja millal oma lemmik vaktsineerida?
Koera jaoks on haukumine sama loomuomane kui inimesele on rääkimine – see on nende suhtlusviis, millega nad annavad enamasti märku ohsut, ebakindlust või tähelepanuvajadusest. Kui koer aga haugub pidevalt, võib see olla märk, et probleemiga tuleb tegeleda. Näiteks haukudes koridorist kostuvate helide peale, tänaval möödujate peale või üksi koju jäädes, võib see olla hoopis märk mõnest käitumisprobleemist, mis on seotud hirmu, ärevuse, igavuse või üleliigse energiaga. Oluline on aru saada, miks koer haugub ning leida seeläbi ka sobiv lahendus.
Võimalikud põhjused:
- Hirm ja ebakindlus – Võõrad hääled, üksijäämine või tundmatud olukorrad võivad tekitada ärevust. Koer haugub, kuna ta ei oska muudmoodi olukorrale reageerida ning püüab läbi haukumise end rahustada või olukorda likvideerida.
- Igavus ja liigne energia – Eriti noore ja aktiivse koera puhul võib pidev haukumine olla märk sellest, et koer ei saa piisavalt vaimset või füüsilist stimulatsiooni või inimkontakti.
- Kinnistunud käitumine – Kui koer on varem haukumisega saavutanud midagi positiivset (näiteks saanud tähelepanu) või talle ei ole õpetatud alternatiivseid käitumismudeleid, võib haukumine muutuda harjumuspäraseks reageerimisviisiks.
Võimalikud lahendused:
Lahendused haukumisprobleemi lahendamiseks ei pruugi mõjuda nö kiire plaastrina, vaid vaeva tuleb näha pikema aja vältel. Probleemi lahendamine nõuab omanikult pühendumist ja järjepidevust, kuid selle tulemusel võib kooselu koeraga muutuda märkimisväärselt positiivsemaks seega mõistlik on teekond lahendusteni võtta ette juba varakult.
- Järjepidev treening – Alusta rahulikemates olukordades, kus koer on võimeline kiiremini rahunema ning premeeri koera koheselt kui ta haukumise lõpetab. Aja jooksul püüa harjutuse raskusastet tõsta ehk treeni koeraga keerulisemates keskkondades. NB! Raskusastet muuda siis, kui koer on juba vilunud vaikija.
Jälgi, et sa ei karistaks koera. Karjumine võib looma ärevust ainult süvendada ning lõhestab ka sinu ja koera vahelist suhet.
- Desensitiseerimine ja vastutingimine – Desensitiseerimine tähendab koera järk-järgulist harjutamist millegagi ning vastutingimisega loome positiivseid seoseid keerulise olukorraga.
- Vaimne ja füüsiline tegevus – koera heaolu tagamiseks on vaja, et koeral oleks võimalik tegeleda vaimset ja füüsilist stimulatsiooni pakkuvate tegevustega, mis võivad olla mitmekülgsed jalutuskäigud, koeraspordiala, interaktiivsed mänguasjad, nuputamist vajavad pusled jms.
- Keskkonna muutmine – koera üksi koju jättes loo talle rahustav keskkond: rahustavad difuusorid lemmikloomapoest, muusika või audioraamat, turvaline keskkond (vajadusel piira koera liikumist värava, ukse või puuriga. Vähenda visuaalseid stiimuleid (nt tõmmates akende ette kardinad).
Juhul kui probleem on kestnud pikalt, koer on väga ärev või iseseisvalt probleemi lahendamine ei õnnestu, kaasa professionaal, kes oskaks pakkuda vajalikku nõu ja tuge. Mõni koer võib vajada käitumise modifitseerimiseks tuge ravimitelt, ära pelga konsulteerida ka veterinaararstiga!
Kui kass hakkab sobimatutesse kohtadesse urineerima, on levinud arusaam, et ta teeb seda kiusu pärast. Tegelikkuses nii ei ole, vaid see võib viidata hoopis mingile rahulolematusele, terviseprobleemile või stressile.
Võimalikud põhjused:
- Terviseprobleemid – kuseteede põletik, põiekivid, neeruprobleemid, diabeet – need on mõningad tervislikud probleemid, mille puhul võib kass sobimatutesse kohtadesse urineerida. Kassi urineerimisharjumuste muutus võib olla märk valust või ebamugavustundest, mida ta hakkab seostama enda liivakastiga. Tähelepanu tuleks pöörata kindlasti ka sellele, kui palju loom vett tarbib – liigne veetarbimine võib samuti viidata mõnele terviseprobleemile.
- Liivakasti probleemid – puhastamata liivakast, ebasobiv liiv või kasti asukoht, vähene liivakastide arv. Kassid on puhtuse osas äärmiselt tundlikud ja nõudlikud, mille tõttu võivad nad puhastamata liivakasti hakata vältima. Neil on ka väga tundlik lõhnataju, mis võib näiteks lõhnastatud liivade puhul tekitada olukorra, kus liivakasti häda tegemine on kassi jaoks vastumeelne. Kui kodus on mitu kassi, siis peaks olema igal kassil eraldi liivakast ning veel parem kui on liivakaste vastavalt kasside arvule + üks lisaks!
- Stress ja ärevus – kuna kassid igasuguste muutuste osas tundlikud, siis võivad väiksemadki muutused põhjustada neile stressi. Näiteks kodus mööbli ümberpaigutamine, remont, lisandunud pereliikmed, muutus rutiinis või toidugraafikus.
- Territoriaalsed põhjused – kassid, eriti isased, märgistavad enda territooriumi uriiniga. Nii võib juhtuda kui perre lisandub uus loom, tekkinud on uued lõhnad või muud kassi häirivad olukorrad. Vahel võib selleks probleemiks olla kasvõi akna taga jalutav teine kass.
- Käitumuslikud põhjused – ebapiisav liivakasti harjutamine või varasem negatiivne kogemus. Selleks, et kass õpiks liivakasti kasutama, tuleb teda vastavalt ka suunata ja õpetada ning positiivset sooritust premeerida.
Võimalikud lahendused:
Juhul kui kass urineerib valedesse kohtadesse, tuleks kindlasti selgitada välja selle põhjus ning astuda samme olukorra lahendamiseks.
- Konsulteeri veterinaararstiga – kui kass hakkab järsku ebatavaliselt urineerima, konsulteeri kindlasti veterinaararstiga, et välistada erinevad terviseprobleemid.
- Liivakasti ümberkorraldused – hoia liivakast alati puhas (puhasta kord päevas) ning vaheta liiva regulaarselt. Katseta erinevaid liivasid, eelista lõhnatuid variante. Paiguta liivakast rahulikku, ent kassi jaoks kergesti ligipääsetavasse kohta.
- Stressi maandamine – võimalda kassile loomuomase käitumise väljendamise võimalust, taga erinevaid ronimise- ja peitumisevõimalusi (kassid eelistavad ronida kõrgustes). Hoia kassi päevakava (söötmis- ja mänguajad) võimalikult stabiilselt. Vajadusel kasuta rahustamiseks difuusorit.
- Käitumise korrigeerimine – ära karista kassi valesse kohta urineerimise eest (see võib tõsta stressitaset), puhasta uriin spetsiaalsete puhastusvahenditega, et eemaldada uriinilõhn, premeeri kassi õige käitumise korral.
Valesse kohta urineerimine on kassi puhul tavaliselt märk mingist suuremast probleemist – olgu see siis tervisemure, stress, keskkonnamuutus või sobimatu liivakast. Põhjuste tuvastamine ja nende lahendamine on nii inimese kui ka kassi jaoks äärmiselt oluline. Vajadusel kaasa kasside käitumisele spetsialiseerunud spetsialist ja veterinaararst!
Vaktsineerimine on üks tõhusamaid viise, kuidas enda lemmikut erinevate nakkushaiguste eest kaitsta. Eestis on kohustuslik koerte ja kasside marutaudivastane vaktsineerimine.
Miks siis ikka on vaktsineerimine vajalik?
Erinevate haiguste vastu vaktsineerimine aitab säilitada rahvatervist, kuna mitmed haigused on zoonootilised (mis tähendab, et need levivad ka loomalt inimesele). Lisaks sellele aitab see hoida meie lemmiklooma, minimaliseerides haigustesse nakatumise riski.
Marutaudi puhul on tegemist surmaga lõppeva närvisüsteemi kahjustava viirushaigusega, millesse võivad nakatuda nii loomad kui ka inimesed. Eesti on küll marutaudivaba staatusega, kuid meie naaberriigis on marutaud endiselt suureks probleemiks. Selle tõttu peame rakendama ennetavaid meetmeid ega tohi enda valvsust kuidagi kaotada.
Erinevate loomaliikide vaktsineerimine:
Kassid: Kasse on võimalik vaktsineerida mitme nakkushaiguse vastu nagu näiteks viiruslik rinotrahheiit (levinuim hingamisteede haigus, mida põhjustab herpesviirus), kalitsiviirus (ülemiste hingamisteede viirus, mis võib kulgeda epideemiana), panleukopeenia (kassikatk ehk parvoviirus),
Koerad: Koeri on võimalik vaktsineerida samuti mitme nakkuhaiguse vastu nagu näiteks parvoviirus, koerte katk, koerte nakkav hepatiit, koerte paragripp, leptospiroos.
Küülikud: Küülikute puhul vaktsineeritakse peamiselt müksomatoosi vastu, mida levitavad peamiselt verd imevad putukad (sääsed, kihulased, kirbud, täid, puugid).
Juhul kui Sul on lemmiklooma pidamise osas muresid või täiendavaid küsimusi, millele võiksid siin lehel vastused olla, siis anna meile sellest märku!